Офіційний сайт департаменту праці,соціальної та сімейної політики Житомирської облдержадміністраціїОфіційний сайт департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації
Департамент праці,
  соціальної та сімейної політики
    Житомирської облдержадміністрації
Офіційний веб-сайт
Головна сторінка
Про департамент
Контакти
Графіки прийому
Документи
Підвідомчі установи
Роз'яснення
Запитували-Відповідаємо
Публікації в ЗМІ
Новини
Звернення громадян
Державні закупівлі
Прозорий бюджет
Фінансування соціальних виплат
Запобігання проявам корупції
Доступ до публічної інформації
Повідомлення
Громадські обговорення
Очищення влади

18 жовтня – Європейський день протидії торгівлі людьми

Щорічно 18 жовтня Житомирська область долучається до відзначення Європейського дня боротьби з торгівлею людьми, затвердженого Європейським парламентом в 2007 році як день консолідації діяльності органів влади з підвищення рівня обізнаності населення щодо феномену торгівлі людьми, формування відчуття небайдужості в громадськості щодо цього явища та візуалізації проблеми на глобальному рівні.
У вересні 2010 року Україна ратифікувала Конвенцію Ради Європи про заходи щодо протидії торгівлі людьми. У 2011 році Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про протидію торгівлі людьми», цього ж року український парламент ратифікував ще один документ – Конвенцію Ради Європи № 201 про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насилля, але незважаючи на всі заходи пов’язані з припиненням торгівлі людьми, це явище досі залишається актуальним.
Торгівля людьми вважається особливо тяжким злочином в Україні та багатьох інших країнах. Стаття 149 Кримінального Кодексу України передбачає, що злочини, пов’язані з торгівлею людьми, караються позбавленням волі на строк від 3 до 15 років.
Метою торгівлі людьми завжди є експлуатація людини в будь-який спосіб – примусова праця, вилучення органів, сексуальна експлуатація чи створення порнографічної продукції, народження дитини примусово, втягнення у злочинну діяльність чи жебракування.

Знайте, що для працевлаштування за кордоном на законній основі Вам необхідно мати:

 • Дійсний закордонний паспорт;
 • Відкриту робочу візу;
 • Трудову угоду із закордонним роботодавцем;
 • Дозвіл на роботу в країні призначення.


Пам’ятайте, що:

 • Здійснення трудової діяльності за туристичною, діловою (бізнес) або гостьовою візою є порушенням законодавства!
 • Як правило, виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою і вже за кордоном переоформити її на робочу – неможливо. Не вірте тим, хто Вам таке обіцяє!
 • Робочу візу оформити через посередників зазвичає неможливо. Перш ніж погоджуватися на посередництво при оформленні візи, уточніть у відповідному консульстві, чи справді це можливо та яка вартість цієї послуги!

У жодному разі не погоджуйтеся надавати фальшиві документи або неправдиву інформацію під час співбесіди зі співробітниками консульства!

Потурбуйтеся про власну безпеку перед виїздом за кордон:

 • Дізнайтеся про візу, яка Вам потрібна, зателефонувавши до консульского відділу при посольстві країни, до якої збираєтесь їхати або перевіривши інформацію на їхній WEB-сторінці;
 • Переконайтеся, що працевлаштування на запропоновану Вам посаду буде законним. Працюючи нелегально, Ви порушуєте закон. Для того, щоб працювати легально, необхідно мати дозвіл на роботу, робочу візу та трудовий контракт;
 • З’ясуйте, чи має фірма, що займається Вашим працевлаштуванням, відповідну ліцензію. Інформацію щодо легальної діяльності посередників чи працедавців можна дізнатись на web-сайті Міністерства соціальної політики України. Детальна інструкція щодо того, як правильно здійснити пошук необхідної інформації знаходиться на web-сайті департаменту праці, соціальної та сімейної політики облдержадміністрації за посиланням:          

http://www.dpssp.zt.gov.ua/protudiya%20torgivli%20lydmu/instrykciya_vukorustanya.pdf

 • Плануючи участь у молодіжних програмах Au-Pair або Work and Travel, перевірте легітимність діяльності агенції-посередника.
 • Уважно читайте трудовий договір (контракт). Підписуйте лише документи, складені зрозумілою для Вас мовою;
 • Повідомте своїх родичів  або близьких про деталі поїздки, залишіть їм детальну інформацію про закордонного роботодавця, а також копію свого паспорту та інших документів, пов’язаних із Вашою поїздкою;
 • Заздалегідь знайдіть та візьміть із собою контактну інформацію посольства або консульства України та інших організацій, що надають допомогу мігрантам у країні, до якої збираєтесь.


Під час подорожі та перебуваючи за кордоном:

 • Довіряйте свої документи лише уповноваженим посадовим особам (працівникам прикордонних служб, поліції тощо). Ні в якому разі не залишайте свій паспорт у якості застави та не віддавайте його роботодавцям «для реєстрації» або з інших причин;
 • Зареєструйтеся в українському посольстві/консульстві в країні, де Ви плануєте залишатися довше ніж три місяці;
 • Зберігайте копії всіх важливих документів (віза, закордонний паспорт, національний паспорт, страховий поліс, контракт, запрошення тощо) у безпечному місці окремо від оригіналів;
 • Підтримуйте постійний контакт із родичами та близькими, повідомляйте їм про зміну місця роботи або проживання.

З огляду на зростаючі ризики торгівлі людьми в межах України, не забувайте подбати про власну безпеку і при працевлаштуванні на батьківщині, адже наша країна стала країною не лише походження та транзиту, але й країною призначення. Перевіряйте законність діяльності посередників та працедавця, уважно читайте трудову угоду та обов’язково залишайте детальну інформацію родичам та знайомим.
У разі потрапляння у ситуацію торгівлі людьми

ЗА КОРДОНОМ

Якщо Ви потрапили у скрутну ситуацію за кордоном, можете звернутися до:

 • Посольств/консульських установ України за кордоном;
 • Державних, міжнародних та громадських організацій, що надають допомогу мігрантам, які опинилися у скрутному становищі, і зокрема постраждалим від торгівлі людьми;
 • Місцевих правоохоронних органів;
 • Організацій української діаспори;
 • Інших організації та установ (наприклад, релігійних).

Якщо Вас позбавили документів, консульська установа має докласти зусиль для встановлення Вашої особи та якнайшвидшого повернення до України. Наявність у Вас копії закордонного паспорта значно пришвидшить цей процес.
В УКРАЇНІ
В Україні надається державна підтримка особам, які постраждали від торгівлі людьми (соціальна, медична, правова, освітня та матеріальна). Для отримання такої допомоги слід звертатись до найближчої місцевої державної адміністрації за місцем проживання. 


Національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:


0-800-505-501
безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні


527 
безкоштовно з номерів мобільних операторів України    

пн-пт з 10:00 до 21:00, суб з 10:00 до 18:00
www.527.org.ua 

У кожному регіоні  України працюють підрозділи боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми ГУМВС, УМВС України.
Корисні телефони:

 • Гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном     (044) 238 16 57
 • Якщо Ви постраждали від торгівлі людьми за кордоном або в межах України, зателефонуйте за телефоном Департаменту боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми  Національної поліції України:  (044) 374 37 85 (пн – сб. з 09:00  до 18:00)
 • В екстрених випадках та стосовно розшуку осіб, зниклих за кордоном, можна звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу:  (044) 256 12 53 (цілодобово).

 

 

Європейський день протидії торгівлі людьми ________________________________________________________

 

 

 

 

 

Державні інтернет-ресурси
Офіційний сайт Президента України
Веб-портал Верховної Ради України
Офіційний сайт Міністерства соціальної політики України
Офіційний сайт Житомирської обласної державної адміністрації
Офіційний сайт управління Головдержслужби України в Житомирській області
Офіційний сайт Президентський кадровий резерв Нова еліта нації