Офіційний сайт департаменту праці,соціальної та сімейної політики Житомирської облдержадміністраціїОфіційний сайт департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської облдержадміністрації
Департамент праці,
  соціальної та сімейної політики
    Житомирської облдержадміністрації
Офіційний веб-сайт
Головна сторінка
Про департамент
Графіки прийому
Документи
Підвідомчі установи
Роз'яснення
Публікації в ЗМІ
Новини
Звернення громадян
Державні закупівлі
Запобігання проявам корупції
Доступ до публічної інформації
Повідомлення
Громадські обговорення
Громадські обговорення

Інформаційне бюро

  Соціальний захист бездомних громадян та осіб, звільнених з місць позбавлення волі

  .

  Надання допомоги бездомним громадянам та особам, звільненим з місць позбавлення волі, які втратили суспільно-корисні зв’язки, є важливим суспільним завданням.
  Документи, що регулюють соціальний захист бездомних осіб:
  Закон України «Про основи соціального захисту бездомних осіб і безпритульних дітей».
  Накази Міністерства праці та соціальної політики України:
  від 14.02.2006 № 31 «Про затвердження Типових положень про заклади соціального захисту для бездомних осіб та звільнених осіб»;
  від 03.04.2006 № 98 «Про затвердження Типового положення про соціальний готель»;

  Накази Міністерства соціальної політики України:
  від 19.04.2011 № 135 «Про затвердження Типового положення про центр обліку бездомних осіб»;
  від 19.07.2011 № 283 «Про затвердження Порядку здійснення соціального патрулювання».
  від 03.09.2012 № 537 «Про затвердження Переліку соціальних послуг, що надаються особам, які перебувають у складних життєвих обставинах і не можуть самостійно їх подолати», зареєстрований в Мін’юсті 19 вересня 2012 р. за № 1614/21926 (із змінами);
  від 12.08.2011 № 312 «Про затвердження Порядку влаштування бездомних осіб похилого віку та інвалідів до стаціонарних соціальномедичних установ та інших закладів соціальної підтримки (догляду)», зареєстрований в Мін’юсті 31.08.2011 за № 1031/19769.
  Згідно з чинним законодавством в Україні діють наступні визначення:
  бездомність – соціальне становище людини, зумовлене відсутністю в неї будь-якого житла, призначеного та придатного для проживання;
  бездомна особа – особа, яка перебуває у соціальному становищі бездомності. До бездомних осіб належать безпритульні особи та особи, які мають притулок;
  безпритульна особа – повнолітня особа, яка проживає на вулиці, в парках, підвалах, під'їздах будинків, на горищах, об'єктах незавершеного будівництва, в інших місцях, непризначених та непридатних для проживання, у тому числі жилих приміщеннях, що перебувають в аварійному стані;
  запобігання бездомності і безпритульності – система заходів, спрямованих на усунення правових, соціальних та інших причин виникнення бездомності та безпритульності, запобігання їм, у тому числі заходів щодо зниження ризику втрати особою прав на жилі приміщення і запобігання втраті цих прав, а також на запобігання виникненню негативних суспільних наслідків, пов'язаних з відсутністю в особи житла.
  Звільнені особи – особи, які  відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, а також звільнені від подальшого відбування зазначених видів покарань на підставах, передбачених законом.
  В області проводиться відповідна робота з виявлення бездомних громадян. Здійснюється постійний моніторинг щодо появи бездомних громадян на території області, у відповідності з підготовленим і затвердженим графіком спільних рейдів працівниками районних управлінь та структурними підрозділами Управління Національної Поліції в Житомирській області, проводиться патрулювання з метою виявлення фактів жебракування та бродяжництва, відновлена робота соціальних патрулів.
  Наразі, управління праці та соціального захисту населення взаємодіють з територіальними центрами соціального обслуговування (надання соціальних послуг), благодійними фондами та організаціями, які опікуються проблемами бездомних та безпритульних громадян та направляють зазначених осіб для надання їм тимчасового притулку, отримання гуманітарної допомоги, одягу, продуктів харчування.
  В області функціонують 354 пункти обігріву, 93 пункти роздачі гарячої  їжі, 215 телефонів «гарячої лінії».
  Пункти обігріву облаштовані в установах соціального захисту, медичних закладах, ФАПах, на базі органів місцевого самоврядування тощо.
  Зокрема, продовжується співпраця з лікувально-профілактичними закладами щодо надання невідкладної медичної допомоги, медико-соціальної адаптації зазначеній категорії населення. В районних лікарнях виділено кімнати для прийому та надання медичної допомоги в разі необхідності.
  Водночас, у м. Бердичеві центр детоксикації та медичного витвереження   за адресою: м. Бердичів, вул. Європейська, 67, визначено місцем для тимчасового нічного перебування та обігріву. Центр забезпечений одягом, постільною білизною, продуктами харчування. В пункті обігріву фахівці  управління праці та соціального захисту населення можуть проконсультувати з  різних питань людей, які опинилися на вулиці.
  Кожен громадянин, який потрапив у складну життєву ситуацію, може звернутися в центр детоксикації, де може отримати гаряче харчування, зігрітися та в разі потреби отримати медичну допомогу.
  Слід відмітити, що з метою створення необхідних умов для забезпечення прав та свобод бездомних громадян упроваджується їх облік.
  Центр обліку бездомних осіб (далі-Центр) є закладом
  соціального захисту, утвореним для виявлення та ведення обліку
  бездомних осіб.
  Завданнями Центру є:
  -виявлення та ведення обліку бездомних осіб;
  -забезпечення реалізації бездомними особами прав та свобод,
  визначених законодавством України;
  -видача посвідчення про взяття на облік установленого зразка;
  -вивчення наявності у регіоні закладів соціального захисту для
  бездомних осіб та вільних ліжко-місць у цих закладах для вирішення
  питання організації тимчасового притулку бездомних осіб;
  -сприяння забезпеченню реалізації конституційного права
  бездомних осіб брати участь у виборах та подання органам ведення
  Державного реєстру виборців відповідних відомостей згідно із
  законодавством;
  -інформування населення про роботу Центру, його завдання,
  принципи діяльності;
  -надання соціальної послуги "представництво інтересів"
  (наприклад: допомога в оформленні або відновленні документів;
  сприяння в реєстрації місця проживання або перебування; сприяння у
  забезпеченні доступу до ресурсів і послуг за місцем
  проживання/перебування, встановлення зв’язків з іншими фахівцями,
  службами, організаціями, підприємствами, органами, закладами,
  установами тощо).
  Центр може утворюватися також громадськими і благодійними
  організаціями та на договірних засадах з місцевими органами
  виконавчої влади та органами місцевого самоврядування надавати
  послуги щодо здійснення виявлення та обліку бездомних осіб.
  За сприяння Житомирської міської ради громадською організацією «Милосердя» утворено та зареєстровано благодійну організацію «Центр обліку бездомних осіб».
  Відповідно до Договору між виконавчим комітетом Житомирської міської ради та ЖОГО «Милосердя» від 08.12.2016 року «Про здійснення заходів спрямованих на соціальний захист бездомних осіб у місті Житомирі» здійснюється надання соціальних послуг особам, які перебувають в складних життєвих обставинах, в БО «Комплексний заклад соціального захисту для осіб, що потрапили в складні життєві обставини».
  Зазначений заклад є спеціалізованою установою для осіб, що потрапили у складні життєві обставини, а саме: бездомних громадян, звільнених з місць позбавлення волі, осіб без громадянства, які  на законних підставах проживали і після втрати прав на жилі приміщення проживають на території України, у віці від 18 років, які не мають медичних протипоказань і є фізично самостійними; тимчасово вимушені переселенці з окупованої території;  особи з числа дітей-сиріт, які досягли повноліття; особи які постраждали від домашнього насильства, який створено для сприяння їх соціальній інтеграції шляхом надання комплексу послуг з урахуванням індивідуальних потреб.
  У 2018 році БО «Комплексний заклад соціального захисту для осіб, що потрапили в складні життєві обставини» надано соціальні послуги 203 бездомним особам, а саме: соціально-побутові (забезпечено ночівлею, щоденним дворазовим харчуванням, одягом та взуттям), інформаційні, надано допомогу у первинному та комплексному медичному обстеженні, відновленні документів, працевлаштуванні.

  • Документи, що регулюють соціальний захист звільнених осіб:

  Закон України «Про соціальну адаптацію осіб, які відбувають чи відбули покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк»

  Наказ Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2018 № 974/5/467/609/280 «Про затвердження Порядку взаємодії установ виконання покарань, уповноважених органів з питань пробації та суб'єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк»

  Накази Мінсоцполітики:
  від 09.11.2011 № 432 «Про затвердження Типового положення про спеціальний будинок-інтернат», зареєстрований в Мін’юсті 01.12.2011 за № 1389/20127.


  Спеціальний будинок-інтернат (далі - будинок-інтернат) є соціально-медичною установою, призначеною для постійного проживання звільнених осіб - громадян похилого віку, інвалідів I та II груп (далі - особи), які за станом здоров'я потребують стороннього догляду, побутового, медичного обслуговування та реабілітаційних послуг.
  Основними завданнями будинку-інтернату є забезпечення належних умов для проживання, медичної, соціальної, психологічної реабілітації та надання медичної допомоги особам.
  Категорія громадян, які мають право на отримання послуг.
  До будинку-інтернату на безоплатній основі приймаються звільнені особи - громадяни похилого віку, особи з інвалідністю I та II груп, старші 18 років, які за станом здоров'я потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування та які не мають працездатних дітей або інших родичів, які згідно із законом зобов'язані їх утримувати.
  До будинку-інтернату можуть прийматися на платній основі звільнені особи, які мають працездатних дітей або інших родичів, які згідно із законом зобов'язані їх утримувати.
  Умови влаштування.
  Влаштування до спеціального будинку-інтернату здійснюється згідно з путівкою на влаштування до інтернату, виданою особі департаментом на підставі:
  - заяви особи, яка виявила бажання проживати в будинку-інтернаті, про прийом до будинку-інтернату;
  - паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та копії цього документа;
  - довідки для направлення в будинок-інтернат за формою № 157-3/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.05.2003 № 224 "Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях";
  - довідки про розмір призначеної пенсії або соціальної допомоги;
  - довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб за формою, затвердженою наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 "Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб", зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 13.08.2003 за № 709/8030;
  - довідки медико-соціальної експертної комісії про групу інвалідності за формою № 157-1/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.05.2003 № 224 "Про затвердження форм медичної облікової документації, що використовується в медико-соціальних експертних комісіях" (за наявності інвалідності);
  - індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (за наявності інвалідності);
  - довідки про освіту для осіб, які навчалися в закладах освіти (за наявності);
  документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платників податків у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків або копії паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платників податків та офіційного повідомлення про це відповідному органу Державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
  - довідки про звільнення з місць позбавлення волі;
  - трьох фотокарток розміром 3 х 4 см.

  Заклади для бездомних та звільнених осіб


  Благодійна організація «Міський центр обліку бездомних осіб»

  10001, м. Житомир,
  пров. 1-Іподромний, 15-а,
  Паламарчук Владислав Гарійович

  Благодійна організація «Комплексний заклад соціального захисту для осіб, що потрапили в складні життєві обставини»

  10001 м. Житомир,
  пров. 1-й Іподромний,15-а,
  Баньковський Геннадій Анатолійович

  КУ «Обласний спеціальний будинок-інтернат» Житомирської
  обласної ради

   

  13410, Житомирська область, Андрушівський район, село Іванків, вулиця Березова, 31,
  Горбаченко Сергій Михайлович,

  .

  .

  .

  .


 
Державні інтернет-ресурси
Офіційний сайт Президента України
Веб-портал Верховної Ради України
Офіційний сайт Міністерства соціальної політики України
Офіційний сайт Житомирської обласної державної адміністрації
Офіційний сайт Президентський кадровий резерв Нова еліта нації